Vanduo kūdikio racione: kokį vandenuką, kiek ir kada duoti

Klausimas, kaip, kada ir kokį vandenuką pasiūlyti kūdikiui, nepriklausomai,  ar maitinamam krūtimi, ar dirbtinai, visada būna aktualus ir dažnai ginčytinas. O kaip iš tikrųjų?

Gydytojas – pediatras, atsakė į visus klausimus, liečiančius vandens vaidmenį kūdikių racione.

„Suaugęs organizmas negali normaliai funkcionuoti be tinkamo kiekio vandens, o kaip reikalai su mažyliais? Duoti papildomai vandens ar ne? Tą norėtų žinoti kiekviena jauna mama. Atsakymų taip pat egzistuoja ne mažai: vienais atsakymais dalijasi patyrę tėvai, kitais, specialistai, trečiais – internetas. Ir kuo tikėti ar reikalingas papildomas kūdikio girdymas vandeniu? Išsiaiškinkime tai su gydytoju – pediatru.

Verta iš karto atkreipti dėmesį į tai, kad optimalus vandenuko kiekis vaiko racione itin svarbus. Juk kaip ir kiekvienas gyvas organizmas pasaulyje, taip ir šis mažas organizmas, negali normaliai funkcionuoti be vandens. Priimta manyti, kad visą reikalingą vandens kiekį, kūdikis gauna su motinos pienu. Dalinai – tai tiesa. Krūties pienas sudarytas iš 80 – 90 procentų vandens, o tik 10 – 20 procentų, sotina mažylį kitomis būtinomis medžiagomis.

Kūdikiams iki 1 mėnesio amžiaus, maitinamiems krūtimi, papildomi skysčiai nereikalingi, išskyrus – medicininiai būtinumai. Šios sistemos galima laikytis iki 5 – 6 mėnesių, jei nėra jokių skysčio trūkumo simptomų. Patikėkite, jei vaikui truks vandens, jis būtinai apie tai, nors ir savaip, bet praneš.

Jei kūdikis maitinamas dirbtinai, papildomo pagirdymo vandenuku gali prireikti ir iki 6 mėnesių. Juk adaptyviniai mišinukai – tik mamos pieno analogas ir turi šiek tiek kitokią sudėtį. Tikslų laiką, kada pradėti duoti vandenuko, nustatys gydytojas – pediatras, nuolat stebintis kūdikį. Jei gaminate mišinuką vandens pagrindu, būtina išlaikyti nurodytas proporcijas, nes tik taip maistelis bus tinkamai subalansuotas.Bet kuriuo atveju, iki 6 mėnesių amžiaus, vaikas neturi išgerti virš 200 ml maistelio į dieną. Esant butinybei, dagirdant, reiktų skaičiuoti: 30 ml, vienam svorio kilogramui į dieną.

Pilnavertis vandens įvedimas į vaiko racioną, turi vykti kartu su primaitinimu, apie pusę metukų amžiaus. Būtinybė papildomai dagirdyti, gali atsirasti ir anksčiau, pavyzdžiui, pakilus kūno temperatūrai, susirgus jam, sausam, šiltam orui esant patalpoje, jei vaikas buvo per šiltai suvystytas. Nepamirškite, kad mikroklimatas vaiko kambaryje, ypatingai svarbus faktorius. Jei oras per sausas ir šiltas, vaiko gleivinės perdžiūsta, jo miegas negali būti paprastai ramus, apie ką jis jums turėtų pranešti verksmu. Oro temperatūra kambaryje turi būti apie 19 – 21 laipsnį, o drėgnumas – 45 – 65 procentai. Taip pat nebūtina per šiltai vaiką prirengti; juk tai gali prišaukti stipresnį prakaitavimą ir tuo pačiu, skysčių organizme trūkumą.

Būtinai stebėkite kūdikio odytės būklę ir kaip jis šlapinasi. Esant pakitimams, kreipkitės į pediatrą.

 Kiek vaikui reikia vandens
Kiek kūdikiui duoti vandens

Žinoma, didelį vaidmenį atlieka vandens kokybė. Tai labai svarbu, juk padidinta mineralizacija ir padidintas nitratų kiekis, gali pakenkti visoms vaiko organizmo gyvybinėms sistemoms.

Kad svarbus dagirdymo žingsnis neatsilieptų negatyviai vaiko sveikatai, atsiminkite šias taisykles:

  • Verta papildomai duoti vandenuko vaikui po maitinimo ar tarp maitinimų. Jei vaikas alkanas, po atsigėrimo, skrandukas dalinai prisipildys, mamos pieno reiks mažiau, kas neigiamai gali atsiliepti mamos laktacijai;
  • Duoti atsigerti geriau arbatiniu šaukšteliu. Tai palengvins ir primaitinimo įvedimą;
  • Verta kūdikiui pasiūlyti vandens, bet ne girdyti per prievartą;
  • Būtinai stebėkite vaiko reakciją, kai įvedate papildomą girdymą: savijauta, odos būklė, išmatos, miegas. Jei pastebėjote kažkokius įtartinus pakitimus, pasikonsultuokite apie tai su gydytoju.

Atminkite, kad papildomas kūdikio girdymas, kaip ir visi kiti procesai, griežtai individualus. Stebėkite mažylio savijautą, kreipkite dėmesį į visas smulkmenas, jo elgseną ir tada galėsite absoliučiai tiksliai nustatyti, kad vaikeliui prireiks papildomo girdymo.

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.