Kaip teisingai atsakyti vaikui saldumynų?

Saldainiukai, ledinukai, marmeladukai, šokoladukai – krūvos visko ryškaus, spalvoto, be galo skanaus ir žalingo, šiandien pilnos parduotuvės ir kioskeliai. Ir, žinoma, vaikui, net ir labai mažam, labai norisi visa tai paragauti; juk kiškučio formos pyragaitis, žymiai skaniau atrodo, nei morka, agurkas ar obuolys. Žinoma, pilnai uždrausti vaikui saldumynų taip pat negalima, juk augančiam organizmui, kaip niekam kitam, būtini angliavandeniai, duodantys organizmui energijos, lavinantys smegenų darbą (ypač juodasis šokoladas), o pastilė, marmeladas, uogienė, džiovinti vaisiai ir ypač medus, savo sudėtyje turi daug naudingųjų medžiagų, taip reikalingų augančiam organizmui. Ir dar – saldūs produktai – mažylio džiaugsmo bei laimės šaltinis. Ryškus tam pavyzdys – vardinis tortas, su keliomis žvakelėmis.

Pradžiai verta pažymėti, kad saldžiavalgiai vaikai, pirmiausiai atsiranda pas smaližius tėvus. Juk tik gimęs vaikas, apie gamtinį cukrų, sužino tik iš motinos pieno, o jau vėliau tėvai patys pradeda siūlyti vaikui saldumynų; pradžioj, smulkmenos; pavyzdžiui, pasaldina cukrumi arbatą, kad skaniau būtų. O iš tikrųjų, vaikui skanu ir be cukraus, juk jo dar skonio receptoriai nėra išlepinti ir gerai priima natūralų produkto skonį. Tėvų pastangų dėka, vaikai palaipsniui pripranta prie saldaus; o ką kalbėti apie kaimynus, senelius ir močiutes, kurių kišenėje visada atsiranda ledinukas ar šokoladukas. Todėl nereikia pratinti ir lepinti vaikus saldumynais, tada ir ateityje problemų bus mažiau.

Dar viena iš priežasčių, norėti saldumynų – dėmesio stoka. Valgydamas saldumynus, vaikas patiria džiaugsmą ir malonumą, ką jis galėtų patirti ir nuo užsiėmimų su juo ir sveiku, nuotaikingu bendravimu su tėvais. Ne veltui sakoma: „Šokoladas – ne meilės pakaitalas, o meilė – pakaitalas šokoladui“. Taigi, antrasis patarimas, kurį galima duoti tėvams – smaližiams – nukreipti vaiko dėmesį nuo saldumyno, žaidimais bei bendravimu.
Ir iš tikro, kai tu kalbi su artimu žmogumi, kuriam iš tiesų įdomu paklausyti, kaip praėjo diena vaikų darželyje ar mokykloje, kuris prisimena ir domisi tavo pomėgiais, nebijo paaukoti savo laiką bendram lego ar mozaikos sudėjimui, apie saldumynus, o ir aplamai, apie maistą, neiškyla net ir minčių.

Vaikai ir saldumynai
Vaikai ir saldumynai

Dažnai prie saldumynų vaikus traukia gražūs saldumynų įpakavimai. O kas gi trukdo pagaminti gražų maistelį iš braškės, morkos ar obuolio? Beje, nereikia vaikui drausti žaisti su maistu; juk šis procesas dar labiau padeda vaikui tenkintis valgiu. Internete dabar labai daug receptų, kurie paprastais būdais padeda pagaminti įdomius vaikams patiekalus ir pripratinti juos prie sveikos mitybos.

Dar vienas svarbus momentas – pasistenkite paaiškinti vaikui (žinoma, paprasta, vaikui suprantama kalba), apie kai kurių produktų naudą ir žalą. Apie tai, kad pienas padės greičiau užaugti ir būti stipriam, o štai saldainiai ir kramtoškės – sugadins dantukus, dėl ko negalėsi skaniai valgyti. Ir apie tai, kad jums negaila tų saldainių, bet jūs tik norite, kad mažylis augtų sveikas.

Na, o jei vaikas vis tiek labai nori saldaus, pasiūlykite mažiau kenksmingą alternatyvą. Pavyzdžiui, džiovintų vaisių ar kokybiškų ledų, kuriuose bent jau yra vitamino B2 ir kalcio. Tik neduokite ledų sukaitusiam vaikui – nuo to jis gali persišaldyti. Geriau pasiūlyti saldų vaisių, paaiškinant, kad jis 100 kartų geriau už šokoladuką. Galima parinkti įvairių spalvotų vaisių gabaliukų, panašių į saldainiukus – žirnelius ir kartu su juo pasmaguriauti. Bet kuriais atvejais, vaikai ima pavyzdį iš savo tėvų, tad, būkite malonūs – draudžiant vaikams saldumynus, atsisakykite pirmoj eilėj nuo jų patys. Tokiu būdu jūs tikrai nukreipsite vaiko skonį į sveiką mitybą. Ir pasistenkite atriboti vaiką nuo senelių ir močiučių saldžiųjų dovanėlių, kuriomis jie visada lepina savo anūkėlius. Bartis, žinoma, ne verta, tiesiog paaiškinkite, kad naudingiau bus koks bananas ar žaisliukas.

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.