Kaip užauginti vaiką lyderį

Lyderiškus vaiko bruožus reikia vystyti, o ne slopinti. Skaitykite: Kokias klaidas padaro tėvai? Vaikų auklėjimas – procesas atsakingas ir sudėtingas. Ne kiekvienam vaikui duota lyderystė, bet jei tai pasireiškia – reikia lavinti. Ir taip: kokios gi dažniausios klaidos:

1. Draudžia rizikuoti

Pirmuosius septynerius metus vaikas susipažįsta su savo kūnu ir jo galimybėmis. Jam reikia išsilakstyti, prisišokinėti, pridaužyti gumbų bei kraujosruvų; o vietoje to, tėvai jį apgaubia neliečiamumo kupolu ir panaikina visokias potencialias grėsmes.

Kodėl tai blogai? Jei vaikas nepatirs to aktyvumo pirmuosius septynerius metus, vėliau gali įvykti veiksmų „lūžis“, kai paauglys pradės aktyviai bendrauti su bendraamžiais ir tikrinti savo ytakos galimybes. Dažnai paklusnūs „mamos lepūnėliai“ tampa autsaideriais klasėje ir patiria pajuokas ar, neduok, Dieve, patyčias. Tad ir kyla klausimas – kam savo vaikui pakišti „kiaulę“ ateičiai? Padėkite, kai vaikas paprašo, bet nedrauskite tyrinėti pasaulio ir vystytis.

2. Neleidžia patirti traumų

Jei vaikas kelis kartus užsigaus koją, jis supras, kad tai normalu – skausmas praeis ir viskas grįš į savo vietas. Vaikui reikia atsikovoti savo žaisliuką ir gauti per galvą kastuvėliu nuo priešininko ar susipešti dėl mergaitės mokykloje. Visa tai padės ateity teisingai sudėlioti santykius. Kitaip – vaikas ims visko bijoti ir plius – kentės nuo žemos savivertės ir nepasitikėjimo savo jėgomis.

auklėti lyderį
Kaip užauginti ateities lyderį

3. Pergiria

Pagirti vaiką – būtina, bet užtarnautai. Kitaip, vaikai užauga, jausdami savo unikalumą ir užaukštintą savivertę; ir koks bus smūgis, kai jis supras, kad jis „kietas“ tik savo tėvų akyse, o ne klasėje ar kieme.

4. Patiria kaltės jausmą

Dažnai tėvai neranda savyje jėgų pasakyti „ne“, „ne dabar“… Mus valdo apgaulingas jausmas, kad mes pernelyg daug dėmesio skiriame vaikui, todėl, kad be jo, yra ir darbas, ir kitos naminės pareigos.

Kai šeimoje dominuoja „viskas leidžiama“, vaikui dingsta siekis kovoti už savo idėjas. O kam, jeigu ir taip viskas paduota?

5. Nesidalina savo negatyvia patirtimi

Norėdami prieš vaiką atrodyti autoritetingais, mes atimame iš jo teisę į klaidas. Vaikas bijo, kad jo klaidos itin siaubingos, kad mama ar tėtis taip niekada nepadarytų. O jeigu būti atviram ir nuoširdžiai vaikui papasakoti apie savo nesėkmes ir klaidas, ir kaip tai buvo pragyventa, vaikas lengviau pasitikės aplinka, jam dings baimės jausmas prieš kažką naujo, jo neims paniška baimė suklįsti ir plius – jis labiau pasitikės tėvais.

6. Painioja sąvokas „intelektas“ ir „branda“

Šiuolaikiniai vaikai, lyginant su mumis jų amžiuje – vunderkindai. Iš interneto jie semia begales informacijos, bet šis žinių srautas nedaro vaiko brandesniu. Vaikas – lyderis, kuris sėkmingas ir socialiai adaptuotas… ir ne visada pats protingiausias.

Mes pakliūname į savas pinkles: taip daug davėme vaikui lavinimo prasme, o jis išaugo neaktyviu ir tenkinasi mažu, bijo save išreikšti, bijo pretenduoti į aukštas pareigas ar atsidaryti savo verslą. Kodėl? Todėl, kad baisu prisiimti atsakomybę už kažką naujo ar nežinomo, bendradarbiauti su daugybe kitų žmonių, vadovauti jiems.
Svarbiausia – nesmaukite vaiko lepinimu, ne drauskite rizikuoti ir suklįsti. Lai jis pats ieško savo kelią, žinodamas, kad kažkur šalia tie, kurie myli, pasitiki juo ir ateis į pagalbą, jei to prireiks.


Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.